Estetik Cerrah Op.Dr Cenk Tokat yüz germe

Ana Sayfa Dr.Cenk Tokat Estetik Cerrahi Ameliyatsız Estetik
Estetik Ücretleri Muayenehane İletişim Aesthetic Surgery
Estetik ameliyatlar

Göz kapağı estetiği

Kaş kaldırma

Alın germe

Yüz germe

Kulak estetiği

Burun estetiği

Dudak estetiği

Çene estetiği

Göğüs büyütme

Göğüs dikleştirme

Göğüs küçültme

Jinekomasti

Karın germe

Liposuction

Kol estetiği

Popo estetiği

Bacak estetiği

Kombine ameliyatlar

Botoks uygulamaları

Dolgu uygulamaları

İz düzeltme

Ben alımı

 

Yüz gençleştirme

Yüz germe estetiği

Yüz germe estetiği günümüzde sıkça yaptığımız estetik ameliyatlardandır.

İlerleyen yıllarla birlikte tekrarlayan mimik hareketleri, güneş teması, çevresel ve iç faktörler, yuz doku elastikiyetindeki bozulma, kemik vede yumuşak dokulardaki hacim kaybı yüzle vücudun birçok yerinde gevşek, sarkık, ayrıca belirgin kırışıklık içeren bir hale gelir. Yaşlanan yüzün gençleştirilmesinde elastikiyetini kaybeden, sarkan cildin fazlalaşan kısmının uzaklaştırılması, gevşeyen mimik kaslarının sıkılaştırılması, bazende kaybedilen hacmin yerine koyulması gerekir. Bu nedenle uygulanan yüz germe estetiği (facelift, rhytidectomy) fazlalaşan cildin alınması, deri altındaki kasların, boyun ile yüz derisinde gerdirme işlemiyle “zamanın geriye alınması” olarak açıklanabilir.

Yüz gençleştirme estetiği kişiye özel planlanan bir ameliyattır, tek başına facelift yapılabileceği gibi alın germe, boyun germe, göz kapağı estetiği, liposuction yada yağ enjeksiyonu ile dolgu ameliyatları ile birlikte tüm yüz gençleştirme şeklinde yapılabilir.

Yüz germe estetiği için en uygun adaylar; yüz ve boyun cildi sarkmaya başlamış ancak güçlü, şekilli kemik yapısına sahip kadınla erkeklerdir. Yüz germe estetiği uygulanan hastaların çoğunun 40 ila 60 yaşları arasında olmasına rağmen, 70’lerinde ve hatta 80’lerinde olan kişilerede bu estetik ameliyat başarıyla yapılabilir. Yüz germe ameliyatı daha genç görünüm vermekle beraber bireye yeni bir çehre veremeyecek, mevcut görünümü 5-15 yıl geriye alacaktır.

Yüz germe estetiği sonrası diğer ameliyatlarda ortaya çıkan komplikasyonlar nadir olsada görülebilmektedir. Bu komplikasyonlar, hematom (deri altı dokuda kan toplanması), mimik kaslarının hareketini sağlayan sinirlerin hasarı (genellikle geçici), enfeksiyon, yara hattı sorunları, anestezi ilaçlarına karşı reaksiyon olarak sıralanabilir. Kötü yara iyileşmesi en çok sigara içen kişileri etkiler. Bu komplikasyonlar, uyarılara önlemlere uyulması durumunda göz ardı edilebilecek kadar nadirdir. Kontrol altına alınamamış yüksek tansiyon, kan pıhtılaşmasında bozukluk yada yara izlerinin kötü kalması gibi ameliyat öncesiyle sonrasında problem yaratacak durumlar sorgulanmalı, bunlara karşı hazırlık yapılmalıdır. Sigara içenlerin ameliyattan önce ve sonra en azından ikişer hafta boyunca sigarayı bırakmaları tavsiye edilmektedir.

Yüz germe ameliyatı

Yuz gerdirme lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Anestezi türü adayın planlanan işlemlerine ve genel durumuna göre seçilir. Yüz germe ameliyatı genellikle 2-3 saat sürmekle birlikte birden fazla işlemin aynı anda yapıldığı durumlarda uzun sürebilir. Çok fazla işlem gerektiren durumlarda bazı işlemlerin ayrı seansta yapılması önerilebilir.

Her estetik cerrah bu ameliyat için tıbbi kabul görmüş farklı yaklaşımları uygulayabilmektedir. Bazı teknikler daha az bölgeye müdahale içerir, değişim miktarı biraz sınırlı kalsada çok az risk taşır, hızlı bir şekilde iyileşme görülür. Bazı yöntemlerde ise farklı alanlara müdahale edilir, bu da fazla risk ve uzun iyileşme süreci demektir. Bu konudaki seçim, adayın durumuna, estetik cerrahın o aday için öngörüsüne, adayın değişim beklentilerine göre beraber yapılmalıdır.

Cilt kesileri genellikle şakak bölgesinde saçlı deri üzerinde başlayıp kulak önündeki doğal çizgiyi takip ederek kulak memesinin altından ense tarafındaki saçlı deriye doğru ilerler. Boyun bölgesine germe işlemi gerekiyorsa genellikle çene ucunun hemen altına yerleştirilen küçük deri kesisine ihtiyaç olacaktır. Bu bölgeye yağlanma fazlalığına liposuction önerilebilir. Yapılan kesiden girilerek yanak derisi, altındaki kas dokusundan serbestlenir. Daha sonra alttaki kas ve fasya tabakası gerilip deri geriye doğru çekerek fazlalık kısmı çıkartılır.

Estetik dikişler kullanılarak doku katmanları sabitlenip deri kesileri kapatılır. Ameliyat bitiminde toplanabilecek doku iyileşme sıvısı ve kanı dışarı almak amacıyla kulak arkası derisi altına geçici olarak drenler yerleştirilebilir. Pansuman sonrasında şişme ve morarmayı azaltmak amacıyla elastik bandaj uygulanır.

Ameliyattan 5-6 saat sonra yada takip eden gün taburcu olunabilir. Yüz germe estetiği sonrasında genellikle rahatsız eden bir ağrı olmaz, olsada ağrı kesici tabletler ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Yüzde erken dönemde biraz hissizlik olması normaldir, birkaç hafta - ay içinde geçer. Şişliklerin çabuk gerilemesi için başın kalp seviyesinden yüksekte olacağı şekilde bir hafta yatılması istenir.

Dren yerleştirildiyse ilk yada ikinci günde çıkarılır. Bandaj ve pansumanlar genellikle 7. güne kadar tutulur. Başın yıkanmasıda bu süreçten itibaren serbest bırakılır. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılarak dikiş alımı ihtiyacı ortadan kaldırılabilir, veya alınacak dikişler var ise genellikle 7-10 gün içinde alınacaktır.

Facelift ameliyatı sonrası

Ameliyattan sonraki bir iki gün içinde günlük aktiviteye geri dönülebilsede ilk bir hafta boyunca dikkatli olmakta fayda vardır. Özellikle ameliyat sahasındaki şişlik, hissizlik ve duyarlılığa bağlı olarak normal yanıt verilemeyeceğinden dolayı, nazik olunması gerekmektedir.

Normal aktivitelere tam dönüş zaman isteyecektir. İlk iki hafta boyunca cinsel temas yada ev işleri gibi ağır efor gerektiren durumlardan kaçınmalı (öte yandan yürüme ve hafif germe egzersizleri uygundur) saç boyatma, sauna, buharlı banyodan birkaç ay boyunca uzak durulması gerekmektedir.

Başlangıçta hasta görünümünü yadırgayabilir. Çehre özellikleri, ifade gerilme vede şişliklerden dolayı hafif değişime uğramış, mimik hareketleri hafifçe kabalaşmış olabilir, yara izlerinden dolayı endişelenme normaldir. Bazı morarmalar 2-3 hafta boyunca sürebilir. İlk başta bazı hastaların pişman olmaları, üzülmeleri oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Unutulmaması gereken yara iyileşmesinin fizyolojik olarak 6 ay kadar süreceği, bu süre içinde gün geçtikçe olumlu değişimler olacağıdır.

Yüz germe estetiği sonrasında bazı kalıcı izler oluşacak ancak bunlar saçların veya çehrenin doğal çizgileri içine saklanmış olacaktır. Bu izler zamanla solacak, dikkat çekmeyecek hale geleceklerdir.

Yüz germe estetiği yaptırmak saati durdurmayacaktır. Birey yaşlanmaya devam edecek, belki de bu işlemin 5 ila 10 sene sonra tekrarlanması istenecektir. Öte yandan tek bir yüz germe ameliyatının etkileri zamanla geçse dahi, yıllar sonra bile bu ameliyatı geçirmemiş olma durumuna kıyasla görünüm çok daha iyi olacaktır.

Ana sayfa Yukarı Estetik cerrahi İletişim
 

 

 

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgi, yorum ve resimler, bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.

Site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.    Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 13/01/18 izmir

favicon estetik ameliyatlar