Estetik Cerrah Op.Dr Cenk Tokat izmir

Ana Sayfa Dr.Cenk Tokat Estetik Cerrahi Ameliyatsız Estetik
Estetik Ücretleri Muayenehane İletişim Aesthetic Surgery
Estetik ameliyatlar

Göz kapağı estetiği

Kaş kaldırma

Alın germe

Yüz germe

Kulak estetiği

Burun estetiği

Dudak estetiği

Çene estetiği

Göğüs büyütme

Göğüs dikleştirme

Göğüs küçültme

Jinekomasti

Karın germe

Liposuction

Kol estetiği

Popo estetiği

Bacak estetiği

Kombine ameliyatlar

Botoks uygulamaları

Dolgu uygulamaları

İz düzeltme

Ben alımı

 

Karın estetiği

Karın germe ameliyatı

Karın germe estetiği (abdominoplasti, tummy tuck) hamilelik ve aşırı kilo alıp verme sonrası mide ve karın bölgesinde oluşan fazla deri ve derialtı yağ dokusunun çıkarılması, ve kasların sıkılaştırılmasını sağlayan estetik bir girişimdir. Böylece karın bölgesinin sarkıklığı dramatik bir şekilde düzeltilir.

Karın germe estetiği için ideal adaylar, iyi bir vücut ölçüsüne sahip olan, ancak diyet veya egzersiz ile gideremedikleri fazlalık yağ dokusuna ve gevşek karın derisine sahip kadın ve erkeklerdir. Bu ameliyat deri elastikiyeti şişmanlığa bağlı kaybolmuş yaşlı kişilerin göbek gevşekliğini düzeltmede de özellikle önerilmektedir.

Estetik karın germe ameliyatı diyet yaparak fazla miktarda kilo kaybetmeyi düşünen hastalarda ertelenmelidir. Gebe kalmayı planlayan adaylarda, ameliyat ile gerdirme karın kaslarının hamilelikle beraber tekrar gevşeyebileceği için daha sonraki bir döneme ertelenebilir, veya sadece alt karın germe estetiği ile toparlanma planlanabilir. Karın yağlarından kurtulmak için liposuction ile yağ alınması veya diğer estetik müdahaleler de gereğinde abdominoplastiye ek olarak önerilebilmektedir.

Tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi karın germe estetiğinde de ameliyata ve anesteziye ait riskler bulunmaktadır. Bu estetik ameliyat sonrasında görülebilecek özel riskler arasında yara yeri enfeksiyonu, ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi, kan pıhtı atması ve kötü yara iyileşmesi sayılabilir. Estetik cerrahınızın uyarı ve önerilerini dinleyerek, bu riskleri arttırma ihtimali olan mevcut başka sistemik hastalıklarınızla (kalp - akciğer – böbrek hst., diyabet vs) ilgili doktorların da önerilerini alarak bu riskleri göz ardı edecek kadar azaltabilirsiniz.

İlk muayenede adayın sağlığı, karın bölgesindeki fazlalık yağ depolanmasını ve deri kalitesi değerlendirilir, sigara kullanıp kullanmadığı, herhangi bir ilaç veya tedavi alıp almadığı mutlaka sorgulanır. Aday ameliyattan beklentilerini açıkça bildirmeli, estetik cerrah ta yapılacak müdahale ve alternatif yöntemler hakkında detaylı bilgi vermelidir. Yine bu sırada ameliyatta kullanılacak anestezi, yapılacağı hastane ve maliyeti anlatılır. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de abdominoplasti sosyal güvence kurumlarınca karşılanmamaktadır.

Karın estetiği öncesi yeme - içme alışkanlığından, sigara kullanımına ve kaçınılacak ilaçlara kadar birçok öneride bulunulur.

· Sigara içen bir kişi ise ameliyattan en azından bir - iki hafta öncesinde sigara içimini kesmeli, ve ameliyattan iki hafta sonrasına kadar kullanmamalıdır.
· Ameliyat öncesi aşırı güneşlenilmemeli (özellikle karın bölgesi), katı bir diyete başlanılmamalıdır, çünkü her ikisi de iyileşmeyi olumsuz etkileyecektir.
· Eğer soğuk algınlığı veya başka bir enfeksiyon durumu da söz konusu olursa bu durumda ameliyat ertelenecektir.

Karın germe ameliyatı

Abdominoplasti çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu tercihte tüm ameliyat boyunca uyunur. Uygun adaylarda sırttan iğne ile uyuşturularak ve uyanık olarak da ameliyat yapılabilir. Klasik karın gerdirme ameliyatı yapılan müdahalenin büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 2-3 saat arasında sürmektedir. Mini karın germe estetiği ise 1-2 saat arasında sürmektedir.

Klasik karın germe ameliyatında genellikle bir kalça kemiğinden diğerine ulaşan kasık üstü kesi ile girişime başlanır. Bu uzatılmış bir sezeryan kesisi olarak öngörülebilir. Göbek deliği, çevresine yapılan kesilerle serbestleştirildikten sonra kasıktan başlayan kesi göbek deliği hizasında ikinci bir kesi ile birleştirilerek aradaki fazla deri ve deri altı yağ dokusunu kaslarının üzerinden tamamen çıkartılır. Ardından gevşek kaslara gerdirme dikişleri uygulanır. Bu sayede karın bölgesinin öne doğru sarkıklığı giderilir ve bel inceltilir. Kaslara uygulanan gerdirmenin ardından göbek deliği üzerindeki deri ve deri altı dokular, kaburgalar seviyesine kadar altındaki yapılardan ayrılıp daha önce yapılan kasık üstü kesi ile birleştirilir. Bu işlem sırasında göbek deliği korunmakta ancak küçültülmekte ve yeri değiştirilmektedir. Ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimini önlemek için drenler yerleştirildikten sonra tüm kesiler dikilmekte pansumanları yapılıp ameliyat sonlandırılmaktadır. Gerekirse karın çevresine liposuction uygulanarak vücut hatları düzeltilebilir.

Mini karın estetiğinde ise yine kasık üstünde ancak daha kısa bir kesi ile işlem yapılmaktadır. Bunda tüm işlem kasık üstü ile göbek arasında yapılmaktadır. Göbek deliğine dokunulmamakta, ancak alt karın gerginleştirilip dikişler atıldıktan sonra göbek deliği kısmen aşağı çekilmiş görünmektedir.

Karın gerdirme ameliyatından sonraki ilk günlerde operasyon bölgesinde ağızdan alınan ağrı kesicilerle giderilebilen ağrı ve rahatsızlık duyulması da normaldir. Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler genellikle 3.-5. günlerde çıkarılmaktadır. Karın estetiği sonrası ilk akşam hastanede geçirildikten sonraki gün hasta evine gidebilir, mini karın germede ise ameliyattan 5-6 saat sonra da taburcu olunabilir.

Abdominoplasti sonrası hasta ilk 7 gün sırtı ve bacakları yükseltilerek yatar ve öne eğilerek yürür. Birinci haftanın ardından yıkanma, dik yürüme ve düz yatma mümkün olacaktır. Bu andan itibaren günlük sosyal aktivitelere dönüş olasıdır. 3 hafta kadar korse takılması gerekir.  Ağır sportif faaliyetlere başlamak için birkaç ay beklenecektir.

Karın estetiğine bağlı gelişen izler ilk 3-6 ay boyunca kızarık bir görünüm sergileyecektir. Zamanla solarak daha az belirgin hale gelecek, ancak tamamen kaybolmayacaktır. Bununla birlikte bu izler her zaman iç çamaşırı ve bikini altında kaldığı için hastaları olumsuz yönde etkilememektedir.

Ana sayfa Yukarı Estetik cerrahi İletişim
 

 

 

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgi, yorum ve resimler, bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.

Site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.    Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 13/01/18 izmir

favicon estetik ameliyatlar