Estetik Cerrah Op.Dr Cenk Tokat Göğüs büyütme

Ana Sayfa Dr.Cenk Tokat Estetik Cerrahi Ameliyatsız Estetik
Estetik Ücretleri Muayenehane İletişim Aesthetic Surgery
Estetik ameliyatlar

Göz kapağı estetiği

Kaş kaldırma

Alın germe

Yüz germe

Kulak estetiği

Burun estetiği

Dudak estetiği

Çene estetiği

Göğüs büyütme

Göğüs dikleştirme

Göğüs küçültme

Jinekomasti

Karın germe

Liposuction

Kol estetiği

Popo estetiği

Bacak estetiği

Kombine ameliyatlar

Botoks uygulamaları

Dolgu uygulamaları

İz düzeltme

Ben alımı

 

Göğüs estetiği

Göğüs büyütme ameliyatı

Göğüs büyütme estetiği (augmentasyon mammoplastisi) silikon meme protezi uygulaması ile göğüs dolgunluğunu arttıran, formunu düzelten bir estetik ameliyattır. Göğüs büyütme estetiği aşağıdaki durumlarda uygulanabilir;

-Göğüslerini küçük bulan kadınlarda estetik nedenlerden dolayı,
-Emzirme sonrası küçülen boyutu düzeltmek için,
-Farklı boyutlardaki göğüslerin simetrisini sağlamak için,
-Göğüs kanseri ameliyatı sonra rekonstrüksiyon amacıyla.

Silikon meme protezi

Meme protezi silikon bir kılıf içinde silikon jel veya serum fizyolojik içeren, vücuda zarar vermeyen FDA (Food and Drug Administration) onaylı ürünlerdir. Yapılan çalışmalarda bu protez vücuda yayılmadığı için kanser veya diğer hastalıklara yol açmadığı gösterilmiştir.

Göğüs büyütme estetiği göreceli olarak basit ve güvenilir bir girişim olsa da her cerrahi girişimde olduğu gibi, cerrahi risklerin ve bu estetik ameliyata has özel komplikasyonların görülme olasılığı vardır. Bu sorunlar göz ardı edilebilecek kadar nadir de olsa bilinmesinde fayda var.

Komplikasyonların arasında en sık görüleni yerleştirilen silikon protezi çevrelemek amacıyla gelişen kapsülün kontraksiyonudur (kasılması). Bu genellikle her meme protezi uygulamasında meydana gelen kapsülün bazı olgularda fazla katılaşarak yerleştirilen silikon protezi sıkıştırması ile ortaya çıkar. Normal koşullarda düzenli olarak uygulanan masajlarla oluşumu engellenmektedir. Ayrıca bugün kullandığımız pütürlü yüzeyli (textured) silikon meme protezi tiplerinde bu sorunun çok daha azaldığı neredeyse görülmediği izlenmektedir.

Her cerrahi girişimden sonra ameliyat sahasında biraz kan sızıntısı normaldir. Ancak meme büyütme estetiği sonrasında aşırı kan sızıntısı, ameliyat sahasında şişlik ile ağrıya neden olabilir. Bu durum hastanın dayanamayacağı kadar fazla olduğunda ayrı küçük müdahale gerekebilir.

Nadiren de olsa bazı hastalarda yerleştirilen silikon protez çevresinde enfeksiyon gelişebilir. Bu her hangi bir zamanda oluşabilse de genellikle meme büyütme estetiği ardından ilk hafta içinde görülmektedir. Tıbbi tedavi ile kontrol edilemeyen bazı olgularda silikon meme protezi çıkarılıp enfeksiyon geriledikten sonra yeni protez yerleştirilmesini gerekli kılabilir. Son araştırmalara göre geç dönemde gelişen kapsül içi sıvı birikimi, doktor kontrolü ve tedavisi olmadan kalırsa lenfomatöz hastalıklara yol açabildiği saptanmıştır.(1/30000 olasılık) Benzer şikayet durumunda ameliyatı yapan doktora başvurulmasıyla protez ve kapsül çıkarılarak sorun giderilmektedir.

Bazı hastalarda meme başında aşırı hassasiyet veya his azalması görüldüğü bildirilmiştir. Bunlar genellikle zamanla kaybolmakta ise nadiren kalıcı olabilir. Bu sorun kişinin anatomisi ve protez uygulamasıyla ilgilidir.

Meme başından girilmedikçe göğüs büyütme emzirmeyi engellemez.

Silikon protez meme başından kesiyle girilmedikçe süt vermeyi etkilemez. Hamilelikte çıkartılmasını gerektiren bir durum yoktur. Bazı olgularda meme büyütme estetiğini takiben birkaç gün boyunca süt salgısının olduğu gözlenmiştir. Gebelik planları olan kişilerde protezi meme başı yerine göğüs altı kıvrımından yerleştirmek doğru olacaktır.

Silikon protez delinip, içindeki materyal meme içine sızabilir. Delinme ancak dışarıdan olan çok şiddetli travma veya darbe ile olabilir. Bu durumda tuzlu su ile dolu olan silikon meme protezi birkaç saatte boşalacak ve steril tuzlu suyu vücut emecektir. Eğer delinen silikon jel ile dolu olan meme protezi ise bu durumda iki durum söz konusu olabilir. Bunlardan ilkinde silikon kılıf delinse de meme protezinin çevresinde oluşan kapsül zarar görmemiş ise göğüste herhangi bir değişim görülmeyebilir. Ancak silikon kılıfla beraber kapsül de zedelenmiş ise, dışarıdan olan basınca bağlı olarak meme protezinin içindeki silikon jel çevredeki meme dokularına yayılacaktır. Her iki tür delinme tipinde de delinen meme protezinin çıkarılıp, çevrede oluşan hasarın temizlenerek yeni meme protezinin yerleştirilmesini gerektiren bir ameliyat yapılmalıdır. Günümüzde kullandığımız yeni nesil kohesiv (cohesive) jel silikon içerikli protezler patlasa bile dağılmayan özellikleriyle bu riski de göz ardı etmemizi sağlamıştır.

İlk muayenede adayın genel sağlık durumu değerlendirilir, göğüs hacmi, içeriği, sarkma durumu ve deri kalitesi incelenir. Adayın değişim beklentisi de göz önüne alınarak nasıl bir estetik ameliyat gerektiği ortaya koyulur. Göğüsün küçük olmasının yanında sarkıklık da olabilir; bu durumda aynı zamanda göğüs dikleştirme ameliyatı mastopeksi de önerebilir. Sigara kullanımı, herhangi bir ilaç veya tedavi alıp almadığı mutlaka sorgulanır. Yine bu sırada ameliyatta kullanılacak anestezi, yapılacağı hastane ve maliyeti anlatılır. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de göğüs büyütme estetiği sosyal güvence kurumlarınca karşılanmamaktadır.

Göğüs büyütme ameliyatı

Göğüs büyütme ameliyatı 1 saat kadar sürer. Aslen genel anestezi altında yapılır. Bu tercihte hasta ameliyat boyunca uyur. Meme protezinin uygulanması ve pozisyonunun belirlenmesi adayın anatomik yapısına ve cerrahın göğüs büyütmedeki tercihine bağlıdır. Meme protezinin yerleştirileceği kesi 3 farklı yerden olabilir. Bunlar; göğüs altı kıvrımı, meme başındaki koyu alanın bittiği yer vede koltuk altı bölgeleridir. Burada amaç kesiye bağlı gelişecek izin en az görülecek alanda planlanmasıdır. Hastanın yapısı, sosyal durumu, tercihleri ve iyileşme süreci bu kararda önemlidir.

Açılan kesiden girilerek, göğüs dokusu altında, göğüs kasının zarı altında veya göğüs kasının da altında protezinin girebileceği bir cep oluşturulur. Bundan sonra bireyin vücut ölçülerine ve beklentilerine göre tercih edilen meme protezi hazırlanan bu cep içine yerleştirilip kesiler estetik dikişlerle kapatılır ve bunların üzeri pansumanla örtülür. Gogus buyutme ameliyatından 5-6 saat sonra eve gidilebildiği gibi genellikle ilk akşam hastanede geçirilir.

Göğüs büyütme estetiğinin ardından ilk birkaç gün hasta kendini anesteziye bağlı olarak bitkin hissedebilir. Ameliyat sonrası hissedilen rahatsızlıkların çoğu ağızdan alınacak ağrı kesici ilaçlar ile giderilecektir. Göğüs bölgesindeki basınç ve gerginlik bazen sırtta bile ağrıya yol açabilir. Protezin kas altına ve kas zarı altına yerleştirildiği olgularda ağrı biraz daha fazla olacak, ve birkaç gün daha fazla sürecektir. Bu durumda ağrı kesici tedavi değiştirilebilir. Birkaç gün ev istirahatından sonra kontrolde pansumanlar çıkarılıp destekleyici sutyen kullanımına geçilir. Göğüslerdeki şişliklerin kaybolması 3-5 haftayı alabilir. Kapsül oluşumunu kontrol altına almak amacıyla önerilen masajların iyileşmenin genel anlamda tamamlandığı 6. aya kadar yapılması, ameliyatı yapan estetik uzmanı kontrolünde kalınması gereklidir.

Ana sayfa Yukarı Estetik cerrahi İletişim
 

 

 

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgi, yorum ve resimler, bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.

Site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.    Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 13/01/18 izmir

favicon estetik ameliyatlar