Estetik Cerrah Op.Dr Cenk Tokat dudak dolgunlaştırma

Ana Sayfa Dr.Cenk Tokat Estetik Cerrahi Ameliyatsız Estetik
Estetik Ücretleri Muayenehane İletişim Aesthetic Surgery
Estetik ameliyatlar

Göz kapağı estetiği

Kaş kaldırma

Alın germe

Yüz germe

Kulak estetiği

Burun estetiği

Dudak estetiği

Çene estetiği

Göğüs büyütme

Göğüs dikleştirme

Göğüs küçültme

Jinekomasti

Karın germe

Liposuction

Kol estetiği

Popo estetiği

Bacak estetiği

Kombine ameliyatlar

Botoks uygulamaları

Dolgu uygulamaları

İz düzeltme

Ben alımı

 

Dudak estetiği

Dudak dolgunlaştırma

Dolgun diri dudaklar gençlik ve çekiciliğin göstergelerindendir, ancak doğuştan yapısal olarak, geçen yıllarla çevresel etkenlerin kaybettirdikleri mutsuz edici olabilir. Dudak estetiği ile ince dudaklar dolgunlaştırılabilir, asimetrileri giderilebilir, silikleşen hatları belirginleştirilebilir, sarkıklığı toparlanabilir, yüz ile orantısı düzeltilebilir, zamanla oluşan kırışıklıklar, dudak kenarlarındaki aşağı sarkmalar giderilebilir. Bu değişimleri sağlayabilmek amacıyla hyalüronik asit yada yağ dolgu işlemleri, lokal estetik cerrahi müdahaleler, lazer vede kimyasal yöntemler uygulanabilmektedir. Önemli nokta da her dudakta dolgunun iyi durmayabileceği, abartılı dudak dolgusunun güzellikten öte iticiliğe neden olabileceğidir. Ayrıca dudak vede dişlerin yerleşimlerine dikkat edilmelidir, aksi halde aşırı dudak dolgusu gülümseme sırasında üst dişleri gereğinden fazla kapatır, estetik olmayan sonuçlar doğurabilir.

Dudak estetiği sonrası komplikasyonlar nadiren ortaya çıkar, genelde küçük sorunlardır. Yapılan müdahalenin türüne göre değişen sürelerde şişlik morarma genellikle hastayı çok rahatsız etmezler. Alerjik bünyelerde sentetik dolgulara karşı alerjik reaksiyonlar görülebilir.

İlk muayene sırasında dudaklardaki kas deri gevşekliği, hacim, alt ve üst dudak arası orantılar, dudaklarla yüz arasındaki orantılar, sağ - sol yarı arasındaki simetri vede diğer anatomik yapılara olan mesafeler incelenerek estetik müdahale planı yapılır. Adayın beklentileri, mevcut tıbbi durumu, ilaç sigara kullanımı sorgulanır. Sigara gibi bazı maddelerin, bazı gıdaların, ilaçların alımının önerilen süreçte kesilmesi iyileşmeyi olumlu etkileyecektir.

Dudak dolgusu

Dudak estetiği; sentetik dolgular haricinde genellikle lokal anestezi, gerekirse sedasyon eklenerek yapılabilir. Bu kombinasyon sayesinde dokunma hissine rağmen uyanık, rahatlamış şekilde, fakat dudaklar uyuşturularak tamamen acı duymadan olarak estetik işlem yapılır.

Hazır dolgu maddelerinden  hyalüronik asit preparatları, hayvansal madde, toksin içermediğinden diğer canlılardan hastalık bulaştırma riski yoktur, alerjik reaksiyon oluşturmamaktadır. Cilde enjekte edilir, önceden test yapma ihtiyacı olmadığından yarım saatten daha az sürede işlem tamamlanır. Hyaluronik asit tüm canlı organizmalarda bulunan bir pollisakkarittir. Cildin dermis tabakasında dokuyu destekleyen kollajen lif kümeleriyle su tutan, hacim yaratan hyaluronik asit bulunmaktadır. Hyaluronik asit zamanla vücut tarafından yavaş yavaş emilir. Hyalüronik asit tedavisinin etkinliğinin ne kadar süreceği kişiye değişir. Cilt yapısı, yaşam tarzı ve yaş ile kişi tarafından talep edilen değişim düzeyi gibi çeşitli faktöre bağlıdır. Ancak etkinliği ortalama 6 ay kadar sürer. Bu süre içinde yada sonrasında tekrar uygulamalar yapılabilir. Daha uzun süreli dolgular da mevcuttur.

Uygulama çok ince uçlu bir iğneyle cildin dermis tabakasına yapılmaktadır. Sonuç hemen alınır. Acıyı önlemek amacıyla gerekirse uygulamadan evvel anestezi sağlayacak krem uygulanabilir. Enjeksiyon sonrası tedavi edilen alan hafif kırmızı şiş olabilir. Bu enjeksiyonun normal sonucudur, birkaç günde kaybolur. Hasta günlük aktivitelerine enjeksiyondan hemen sonra dönebilir. Çok nadir olarak 2000 kişiden birinde tedavi edilen bölgede veya çevresinde tedaviden haftalar sonra geçen şişkinlik, kızarıklık izlenmiştir.

Yağ enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu 2-3 seans tekrar gerektirebilmektedir, çünkü verilen yağ dokusunun %50-70’i erimektedir. Kalan miktara göre tekrarlanan enjeksiyonla kalıcı dolgunluk sağlanabilmektedir. Karın yada diğer bölgelerden alınan yağ dokusu dudaklara, kenarlarda açılan küçük deliklerden enjekte edilir. Erime fazlalığı nedeniyle normalden biraz daha fazla dolgu yapılabilir, birde ödem eklenmesi nedeniyle biraz fazla şişme olabilir. Şişlik 1-2 hafta içinde gerileyecektir. Derinin dermis bölgesi yada fasya denen bazı dokular da dolgunlaştırma amacıyla kullanılabilir, ancak dudağa yerleştirilmesi için açılan 3-4 mm lik kesinin dikişle kapatma gerekir. Avantajı erime miktarının çok daha az olmasıdır. Bu dolgu işlemleri dudağa hacim kazandırmak yada dudağın hatlarını belirginleştirmek için yapılabilir. Dezavantajı ise alındığı yerlerde daha büyük izler bırakmalarıdır.

Dudak kalınlaştırma amaçlı bir yöntem de ağız içi derisi olan pembe mukoza tabakasının dışarı doğru ilerletilmesi işlemidir. Dudak iç yüzünden kesiler ve dışarı ilerletilerek dikilme içeren bir müdahaledir. Üst dudak yüksekliği fazla olan, zamanla sarkma oluşan bireylerde burun tabanından bir miktar deri çıkarılarak dudak yüksekliği azaltılarak sarkık görünüm giderilebilir. Dudak üstü bölgede kırışıklıkları olanlarda ince bir hat dudak boyunca çıkartılarak hem bu kırışıklıklar azaltılabilir, hem de hat belirginleştirilebilir. Dudakları fazla dolgun olan kişilerde iç yüzden mukoza çıkarılarak küçültme sağlanabilir. Cildinin gençleştirilmesi amacıyla lazer tedavileri uygulanabilir.

Dudak estetiği yapılacak işlemin büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 1 - 3 saat kadar sürer. Estetik ameliyat bitiminde dudak dış yüzünde varsa dikişler ince pansumanla kapatılır. Ağız içinde dikişlere pansuman kapatma yerine gargara önerilir. Hafif gerginlik hissi vede anestezinin etkisi geçince ağrı kesicilerle kolayca kontrol altına alınan bir sızlama hissi olması normaldir. Bu oluşabilecek sızılara karşı ağrı kesici ilaç önerilebilir. Şişliklerin morlukların gerilemesi amacıyla birkaç gün boyunca baş yüksekte yatmak, soğuk kompres yapılması gereken uygulamalardır. Morarmaların şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir ancak genellikle 2. günde en yoğun seviyeye ulaşıp 10-14 gün içinde tamamen ortadan kalkarlar.

Ana sayfa Yukarı Estetik cerrahi İletişim
 

 

 

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgi, yorum ve resimler, bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.

Site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.    Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 13/01/18 izmir

favicon estetik ameliyatlar