Estetik Cerrah Op.Dr Cenk Tokat izmir

Ana Sayfa Dr.Cenk Tokat Estetik Cerrahi Ameliyatsız Estetik
Estetik Ücretleri Muayenehane İletişim Aesthetic Surgery
Estetik ameliyatlar

Göz kapağı estetiği

Kaş kaldırma

Alın germe

Yüz germe

Kulak estetiği

Burun estetiği

Dudak estetiği

Çene estetiği

Göğüs büyütme

Göğüs dikleştirme

Göğüs küçültme

Jinekomasti

Karın germe

Liposuction

Kol estetiği

Popo estetiği

Bacak estetiği

Kombine ameliyatlar

Botoks uygulamaları

Dolgu uygulamaları

İz düzeltme

Ben alımı

 

Jinekomasti

Jinekomasti ameliyatı

Jinekomasti erkekte değişik sebeplerle oluşan göğüs büyümesine verilen addır. Bu durum nadir olarak bilinse de gerçekte sık karşılaşılan bir durumdur. Jinekomasti tek memeyi etkileyebileceği gibi her iki meme de görülebilir. Özellikle ergenlik çağında 13-15 yaşındaki birçok erkek çocukta jinekomasti görülebilir. Genellikle 1-2 yıl içinde gerileyerek kaybolur, bu dönemde takip edilebilir. Devam etmesi durumunda endokrinolojik inceleme gerekebilir. Birçok ilacın, tıbbi durumun, kötü beslenmenin erkek memelerinin fazla büyümesine gelişimine yol açtığı bilinse de vakaların çoğunda belli neden bulunamamaktadır. Erkekte göğüs kanseri gelişim riskini arttırdığı için jinekomastinin ameliyat edilmesi önerilmektedir.

Erkek göğüs büyümesi

Jinekomasti estetiğinde göğüslerdeki fazlalık meme vede yağ dokusu alınır. İleri olgularda fazlalık deri dokusuda çıkartılarak göğüs duvarı daha düz, erkeksi, daha estetik hale getirilir.

Öncelikle egzersiz diyetle kilo verme yolunu seçmeyen şişman veya aşırı kilolu erkekler jinekomasti ameliyatı için aday olamayabilirler. Ayrıca aşırı miktarda alkol tüketen kişiler, kas geliştirmek amacıyla steroid anabolizan kullananlarda bu ameliyat için uygun adaylar değildir. Buyüzden hastalar jinekomasti estetiğinin çare olup olmayacağının görülmesi amacıyla adı geçen maddeleri kullanmayı bırakmalı, meme dolgunluğunda azalma olup olmadığı gözlenmelidir.

Jinekomasti estetiği bazı koşullara dikkat edildiğinde olası komplikasyonlar göz ardı edilebilecek kadar nadir veyahut küçüktür. Riskler kanama sonrası sıvı birikimi - hematom, asimetri, enfeksiyon, deri yaralanması, aşırı kanama, anesteziye reaksiyon, aşırı sıvı kaybı olarak kendini gösterebilir. Jinekomasti estetiği aynı zamanda belirgin yara izine, meme başı çevresinde belirgin renk değişikliklerine, hafif meme başı vede çevresinin asimetrik düzensizliğine neden olabilir. Jinekomasti estetiği zamanla geçen başka etkiside göğüs dokusunda hassasiyetin azalması his kaybı şeklinde kendini gösterebilir, geri dönmesi 1 yılı bulabilir.

İlk görüşmede muayene yapılır, daha sonra karaciğer fonksiyon bozukluğu, östrojen içeren ilaçların alımı yada anabolik steroidler gibi jinekomasti sebebi olabilecek sebeplere yönelik sorular sorulur. Fazla hormon içeren etlerin kullanıldığı hızlı tüketim gıdaları günümüzde riski arttırmıştır. Eğer şüpheli tıbbi durum varsa, aday ameliyat öncesi araştırılma amacıyla ilgili dahili branş uzmanına yönlendirilir. Bazı durumlarda meme ultrasonuyla jinekomastinin yağlanma veya meme dokusu artışı şeklinde olup olmadığı araştırılabilir.

Sigara içenlerin ameliyattan önce vede sonra ikişer hafta boyunca sigarayı bırakmaları tavsiye edilir. Sigara içimi kan dolaşımı, yara iyileşmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Pıhtılaşma sistemini etkileyen bazı vitamin içeceklerinde bir süre bırakılması gerekmektedir.

Jinekomasti estetiği

Jinekomasti ameliyatı genellikle tamamen uyumayı sağlayan genel anestezi tercih edilse de, hafif sakinleştirmeyle beraber lokal anestezi veyahut sadece lokal anestezi altında yapılabilir. Burada tercih hastanın durumuna, ameliyat türüne, hastanın beklentilerine göre estetik cerrahın tercihiyle yapılır.

Erkekte göğüs büyümesinin asıl nedeni meme dokusunun fazlalığı ise, bu dokular cerrahi olarak çıkartılacaktır. Tipik bir jinekomasti estetiğinde meme başının çevresindeki koyu renkli kısmın alt yarısında yaklaşık olarak 4 cm cilt kesisi yapılır. Bu insizyondan girilerek fazlalık meme ve yağ dokusu çıkartılır. Ciddi miktarda deri vede doku çıkartılması gereken durumlarda izlerin görülen yerlere doğru uzatılması gerekebilir.

Eğer jinekomastinin sebebi  sadece  yağ dokusu artışı ise liposuction ile yağ alma ameliyatı tercih edilebilir. Meme çevresinden yapılan yarım santimden küçük deri kesilerinden liposuction işlemi gerçekleştirilir. Vakum pompasına bağlı kanüllerle deri kesilerinden girilip yağ dokusu çekilebilir. Birçok hastada ise iki yöntem birlikte kullanılmaktadır. Hastalar eğer genel anestezi altında değillerse, dokunma ve bastırmayı hissetmekle beraber genellikle hiçbir ağrı duymazlar.

Cerrahi teknikte fazla doku iyileşme sıvısını dışarı almak için kullanılan drenler  yerleştirilebilir. Cilt kesileri estetik olarak dikilip pansumanla kapatılır. Hastanın mevcut durumuna göre değişmekle birlikte 1-3 hafta kadar sıkı bandaj uygulanması gerekir.

Liposuction ameliyatı yada cerrahi yöntemlerinden hangisiyle yapılmış olursa olsun, jinekomasti estetiğinden 5-6 saat sonra hasta evine çıkabilir.  İlk birkaç gün göğüslerde rahatsızlık hissedilebilir. Bu nedenle düzenli ağrı kesici antibiyotik kullanımı, birkaç gün istirahat önerilir.

Estetik jinekomasti ameliyatı sonrası ilk günlerde göğüslerde biraz şişme, morarma olması normaldir. Şişliğin giderilmesi için bandaj uygulanacaktır. Şişliklerin çoğu ilk 1 ayda kaybolsada ameliyatın etkilerinin tam olarak görülmesi 6 ay yada daha uzun süreyi alabilir.

Jinekomasti estetiğinden birkaç gün sonrasında hasta günlük yaşamına geri dönebilir. Ancak ilk günlerde aşırı kol hareketi gerektiren aktiviteler kısıtlanmalıdır. Kendi eriyen dikişler kullanılabilir veya alınacak dikişler varsa genelde 7-10 gün içinde alınır. Göğüs bölgesine darbe alma riski alma taşıyan işlerden, sporlardan en azından 1-2 ay boyunca uzak durulması gerekir. Jinekomasti ameliyatı sonrası oluşan yara izleri güneşten en az 6 ay boyunca korunmalıdır.

Ana sayfa Yukarı Estetik cerrahi İletişim
 

 

 

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgi, yorum ve resimler, bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.

Site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.    Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 13/01/18 izmir

favicon estetik ameliyatlar