Estetik Cerrah Op.Dr Cenk Tokat bacak estetiği

Ana Sayfa Dr.Cenk Tokat Estetik Cerrahi Ameliyatsız Estetik
Estetik Ücretleri Muayenehane İletişim Aesthetic Surgery
Estetik ameliyatlar

Göz kapağı estetiği

Kaş kaldırma

Alın germe

Yüz germe

Kulak estetiği

Burun estetiği

Dudak estetiği

Çene estetiği

Göğüs büyütme

Göğüs dikleştirme

Göğüs küçültme

Jinekomasti

Karın germe

Liposuction

Kol estetiği

Popo estetiği

Bacak estetiği

Kombine ameliyatlar

Botoks uygulamaları

Dolgu uygulamaları

İz düzeltme

Ben alımı

 

Bacak estetiği uyluk germe ameliyatı

Bacak estetiği baldır protezi

Bacak estetiği bacağın vücudun üst kısmıyla orantısız şekilde ince olması durumunda, silikon protez yerleştirilmesi (baldır protezi, calf implant) veya yağ doku enjeksiyonu ile bacak dolgunluğunu arttıran, formunu düzelten bir estetik ameliyattır. Bacak kemik eğriliği var ise ortopedik tedavi gerekebilir.

Baldır protezleri, meme protezleri gibi silikon kılıf içinde silikon jel içeren, vücuda zarar vermeyen FDA (Food and Drug Administration) onaylı protezlerdir. Yapılan çalışmalarda bu protezlerin kanser yada diğer hastalıklara yol açmadığı gösterilmiştir.

Bacak estetiği göreceli olarak basit güvenilir bir girişim olsa da her cerrahi girişimde rastlandığı gibi, cerrahi risklerin, bu estetik ameliyata has özel komplikasyonların görülme olasılığı vardır. Bu sorunlar göz ardı edilebilecek kadar nadir de olsa bilinmesinde fayda var.

Komplikasyonların arasında en sık görüleni yerleştirilen silikon protez çevresindeki yapılara baskı yapmasına bağlı rahatsızlık halidir. Normal koşullarda birkaç hafta içinde cildin gevşemesiyle ortadan kalkar. Ancak baldır cilt gerginliği fazla olan bazı hastalar protez ile yaşamaya alışamayıp erken dönemde çıkarılmasını isteyebilmektedir.

Her cerrahi girişimden sonra ameliyat bölgesinde kan sızıntısı normaldir. Ancak bacak estetiğini takiben aşırı kan sızıntısı, ameliyat alanında fazla şişlikle ağrıya neden olabilir. Bu durum hastanın dayanamayacağı kadar fazla olduğunda ayrı küçük müdahale gerekebilir.

Nadiren de olsa bazı hastalarda yerleştirilen protez çevresinde enfeksiyon gelişebilir. Bu her hangi bir zamanda oluşabilse de genellikle bacak estetiğini izleyen ilk hafta içinde görülmektedir. Tıbbi tedavi ile kontrol edilemeyen bazı olgularda silikon protezin çıkarılıp enfeksiyon geriledikten sonra yeni protezin yerleştirilmesini gerekli kılabilir.

Bacak protezi delinip, içindeki materyal bacak içine sızabilir. Delinme ancak dışarıdan olan çok şiddetli travma, darbeyle olabilir. Delinen silikon jelle dolu protezde silikon kılıf delinse de bacak protezinin çevresinde oluşan kapsül zarar görmemiş ise bacakta herhangi bir değişim görülmeyebilir. Ancak silikon kılıfla beraber kapsül de zedelenmiş ise, dışarıdan olan basınç nedeniyle silikon jel çevredeki dokulara yayılacaktır. Her iki tür delinme tipinde de delinen protezin çıkarılıp, çevrede oluşan hasarın temizlenerek yeni protezin yerleştirilmesini gerektiren bir ameliyat yapılmalıdır.

İlk muayenede adayın genel sağlık durumu değerlendirilir, bacak hacmi ve baldır cilt kalitesi incelenir. Adayın değişim beklentisi de göz önüne alınarak nasıl bir estetik ameliyat gerektiği ortaya koyulur. Sigara kullanımı, ilaç yada tedavi alıp almadığı mutlaka sorgulanır. Yine bu sırada ameliyatta kullanılacak anestezi, yapılacağı hastane vede maliyeti anlatılır. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de bacak estetiği sosyal güvence kurumlarınca karşılanmamaktadır.

Bacak estetiği 1-2 saat kadar sürer. İşlem belden iğneyle bölgesel anestezi altında yada genel anestezi altında yapılır. Protezin yerleştirileceği 4 cmlik kesi diz arkası boşluğa yerleştirilir. Açılan kesiden girilerek, bacak kasları arası protezi yerleştirecek cep oluşturulur. Bundan sonra tercih edilen baldır protezi hazırlanan cep içine yerleştirilip kesiler estetik dikişlerle kapatılır, bunların üzeri pansumanla örtülür. Ameliyattan 5-6 saat sonra eve gidilebildiği gibi genellikle ilk akşam hastanede geçirilir.

Ameliyat sonrası hissedilen rahatsızlıkların çoğu ağızdan alınacak ağrı kesici ilaçlarla giderilecektir. Toparlanma adayın durumuna göre (kaslarla derinin gerginliği gibi) değişir. Bir hafta kadar ev istirahatı, sonraki dönemde baskılı varis çorabının birkaç hafta kullanımı önerilir.

Bacak inceliğini gidermek için yağ enjeksiyonu da uygulanabilmektedir. Kişinin kendisinden alınan yağın yada doku kokteylinin uygulanması basit bir estetik bacak ameliyatı olarak yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. İşlemin başarılı olması için doku enjeksiyonunun 2-3 seans tekrarlanması gerekebilmektedir, çünkü verilen yağ dokusunun %50-70’i ilk birkaç haftalık dönemde erimektedir. Kalan miktara göre tekrarlanan enjeksiyonla kalıcı baldır dolgunlğuk sağlanabilmektedir.  

Uyluk germe ameliyatı

Uyluk germe estetiği (thigh lift) ilerleyen yaş, aşırı kilo alıp verme sonrası elastikiyetini kaybederek sarkan uyluk iç kısımlarındaki derinin altındaki yağ dokusu ile birlikte çıkarılması, uyluğun sıkılaştırılmasını içeren estetik vede fonksiyonel bir girişimdir. Böylece o bölgenin birbirine sürtünmesine bağlı rahatsızlıklar dramatik bir şekilde estetik  cerrahi yardımıyla düzeltilir. Burada diğer estetik ameliyatlardan en önemli fark, uyluk içinde kalacak izin giysilerle saklanması zor olan iz kalabileceğidir.

Uyluk germe estetiği için ideal adaylar, göreceli olarak iyi vücut ölçüsüne sahip olan, ancak uyluk iç yüzlerinde egzersiz vede diyetle düzeltemedikleri gevşek deriye, fazla yağ dokusuna sahip bireylerdir. Uyluk germe ameliyatı diyet yaparak fazla miktarda kilo kaybetmeyi düşünen hastalarda ertelenmelidir. Liposuction ile yağ alınması yada diğer estetik müdahalelerde gereğinde ek olarak önerilebilmektedir.

Tüm cerrahi girişimlerde görüldüğü gibi uyluk estetiğinde de ameliyata vede anesteziye ait riskler bulunmaktadır. Bu estetik ameliyat sonrasında görülebilecek özel riskler arasında yara yeri enfeksiyonu, ameliyat sahasında kan yada vücut sıvısı birikimi, kan pıhtı atması, kötü yara iyileşmesi sayılabilir. Estetik cerrahınızın uyarı, önerilerini dinleyerek, riskleri arttırma ihtimali olan mevcut başka sistemik hastalıklarınızla (kalp - akciğer – böbrek hst., diyabet vs) ilgili doktorların da önerilerini alarak bu riskleri göz ardı edecek kadar azaltabilirsiniz.

İlk muayenede adayın sağlığı, uyluk iç ve arka kısımdaki yağ dokusunun miktarı, sarkıklığın derecesi, deri kalitesi değerlendirilir, sigara kullanıp kullanmadığı, ilaç yada tedavi alıp almadığı mutlaka sorgulanır. Aday ameliyattan beklentilerini açıkça bildirmeli, estetik cerrah ta yapılacak müdahale ve alternatif yöntemler hakkında detaylı bilgi vermelidir. Ayrıca kalacak ameliyat izi hakkında adaya detaylı bilgi verilir. Bu iz, tüm ameliyatlarda olduğu gibi genişlik kabarıklık açısından kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kasık bölgesinden uyluk-genital bölge arası kıvrımda arkaya doğru uzanan,  genellikle de her iki uyluğun birbirine bakan iç yüzlerinde orta hatta problemin fazlalığına bağlı olarak aşağı doğru inen ”T” şeklinde iz kalır. Yine bu sırada ameliyatta kullanılacak anestezi, yapılacağı hastane ve maliyeti anlatılır. Ameliyat öncesi yeme-içme alışkanlığından, sigara kullanımına ve kaçınılacak ilaçlara kadar birçok öneride bulunulur.

Uyluk germe estetiği genel anestezi veya uygun adaylarda sırttan iğneyle uyuşturularak uyanık olarak da yapılabilir. Ameliyat, yapılan müdahalenin büyüklüğüne bağlı genellikle 2-3 saat arasında sürmektedir. Kasık bölgesinden uyluk - genital bölge arası kıvrımda arkaya doğru uzanan,  genellikle de her iki uyluğun birbirine bakan iç yüzlerinde orta hatta problemin fazlalığına bağlı olarak aşağı doğru inen ”T” şeklinde bir kesi ile girilerek fazla deri, deri altı yağ dokusunu uyluk kaslarının üzerinden tamamen çıkartılır. Bunun ardından çevre deri, deri altı dokular biraz serbestleştirilir. Ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimini önlemek için drenler yerleştirildikten sonra kesiler orta hatta birleştirilip dikilir, uyluk pansumanları yapılıp ameliyat sonlandırılmaktadır.

Uyluk germe ameliyatından sonraki ilk günlerde o bölgelerde ağızdan alınan ağrı kesicilerle giderilebilen ağrı rahatsızlık olabilir. Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler genellikle 1.-3. günlerde çıkarılmaktadır. Uyluk estetiği sonrası ilk akşam hastanede geçirildikten sonraki gün hasta evine gidebilir, Hasta önceki durumuna göre ilk 3-7 gün bacakları yükseltilerek istirahat eder. Bu sürenin ardından yıkanma düz yatma mümkün olacaktır. Bu andan itibaren günlük sosyal aktivitelere dönüş olasıdır. Ağır sportif faaliyetlere başlamak için estetik cerrahi sbirkaç ay beklenecektir.

Ana sayfa Yukarı Estetik cerrahi İletişim
 

 

 

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgi, yorum ve resimler, bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.

Site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.    Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 13/01/18 izmir

favicon estetik ameliyatlar