Estetik Cerrah Op.Dr Cenk Tokat burun estetiği

Ana Sayfa Dr.Cenk Tokat Estetik Cerrahi Ameliyatsız Estetik
Estetik Ücretleri Muayenehane İletişim Aesthetic Surgery
Estetik ameliyatlar

Göz kapağı estetiği

Kaş kaldırma

Alın germe

Yüz germe

Kulak estetiği

Burun estetiği

Dudak estetiği

Çene estetiği

Göğüs büyütme

Göğüs dikleştirme

Göğüs küçültme

Jinekomasti

Karın germe

Liposuction

Kol estetiği

Popo estetiği

Bacak estetiği

Kombine ameliyatlar

Botoks uygulamaları

Dolgu uygulamaları

İz düzeltme

Ben alımı

 

Burun estetiği

Estetik burun ameliyatı

Rinoplasti en sık uygulanan estetik cerrahi ameliyatlarından birisidir. Burun estetiği ile nefes ve koku alma fonksiyonları bozulmadan görsel olarak rahatsızlık veren şekli düzeltilebilir, eğrilik giderilebilir, genişliği azaltılabilir, ucunun şekli değiştirilebilir, delikleri daraltılabilir veya üst dudakla arasındaki açı değiştirilebilir. Bununla birlikte doğumsal bozukluklar, kaza veya ameliyatlarla edinilen bozukluklar, vede nefes problemleri burun estetiği ile düzeltilebilir.

Burun estetiği ameliyatında yaş önemlidir. Birçok estetik cerrah yüz gelişimini bozmamak için kızlarda 14-15, erkeklerde birkaç yıl daha sonrasını beklemeyi tercih etmektedir. Yine de genel tercih 18 yaşın beklenmesidir. Ayrıca genç hastanın sosyal duygusal durumu da göz önünde bulundurulmalı, kendisinin ailesinin ne istediği kesin olarak ortaya koyulmalidir.

Genellikle içeriden yapılan kesilerle girişim uygulandığından kapalı burun estetiği ameliyatı sonrası iz kalmaz, mini rinoplasti şeklindede anlatılan yöntemle daha az şişlik ve morluk oluşur, iyileşme hızlıdır. Ancak açık teknik gerektiren ciddi deformasyonlarda, deliklerin küçültülmesini içeren ameliyatlarda burun tabanında küçük izler kalabilir, özellikle uçtaki şişlikler daha uzun sürebilmektedir.

Tecrübeli estetik cerrah tarafından yapılan rinoplasti ameliyatı sonrası komplikasyon nadiren ortaya çıkar, yada kolaylıkla halledilebilecek niteliktedirler. Ancak yine de enfeksiyon, kanama veya anesteziye bağlı reaksiyonların görülme olasılıkları göz ardı edilmemelidir. Bu riskleri azaltmak için cerrahın burun estetiği öncesi hazırlık dönemi ve sonrası için yapacağı uyarılara sıkıca uyulmalıdır. Bunlar en tecrübeli cerrahın hastalarının bile başına gelebilecek, tahmin edilemez problemlerdir, ancak düzeltilmeleri amacıyla küçük müdahaleler yeterli olur. Ameliyat sonrası erken dönemde düzenli kontrollere gidilmesi, farklı masajların uygulanması ile birçok olası sorun baştan giderilebilir.

İlk muayenede hastanın yüz burun yapısı değerlendirilir. Ayrıca burnun kemik ile kıkırdak yapısı, yüzün şekli, cildinin kalınlığı, yaş, hastanın beklentileri gibi ameliyatı ve sonucunu etkileyecek faktörler ortaya koyulur. Hastanın yüz ve burun fotoğrafları çeşitli yönlerden çekilerek incelenir, bazı fotoğraflar üzerinde bilgisayarda dizayn çalışmaları yapılabilir. Bu çalışmalar estetik cerrahın planları doğrultusunda ameliyat sonrası elde edilebilecek sonuçlar ve adayın beklentileri hakkında fikir verilebilir. Aday ameliyat sonrası elde edilebilecek değişimleri görebilir, kendi beklentilerini cerrahına daha kolay gösterebilir. Bu çalışmalar fikir vericidir ancak kesin sonucu ameliyat sırasında görülen anatomik değişiklikler değiştirebilir.

Ameliyatta uygulanacak teknik, anestezi, ameliyatın yapılacağı yer, ameliyatın taşıdığı risk ve kazanç hastaya anlatılır. Hasta da daha önce herhangi bir burun ameliyatı geçirip geçirmediğini bildirmelidir. Ayrıca alerji, solunum sıkıntısı, kullanılan ilaçlar, sigara kullanımı da bildirilmelidir. Sigara, bazı maddelerin anestezi öncesi alımının kesilmesi gereklidir.

Burun estetiği rinoplasti

Burun estetiği ameliyatının hastanın konforu ve estetik cerrahın rahat çalışması amacıyla genel anestezi altında yapılması tercih edilir. Ancak küçük müdahaleler lokal anesteziyle yapılabilir. Kapalı burun estetiği ameliyatı genellikle iki saat, kompleks olgularda daha uzun sürmektedir. Ameliyat sırasında genellikle burna delikleri içinden girilerek üzerindeki cilt, altındaki kemik ve kıkırdak çatıdan serbestlenir. Ardından ameliyat öncesi planlara uygun olarak kıkırdak ve kemik dokulara, gerekli ise cildine de müdahale edilerek istenilen şekil elde edilir. Sonrasında da cilt, yeni çatının üzerine geri yerleştirilerek kesiler alınması gerekmeyen dikişlerle kapatılır. Burun içinde şişliği azaltmak ve kemik çatının istenen şekilde kaynamasını desteklemek amacıyla ince kısa tamponlar yerleştirilir, üzerine alçı kalıp uygulanarak ameliyat sonlandırılır.

Estetik burun ameliyatından sonra fazla ağrı olmaz.

Anesteziden uyandıktan sonra 4-5 saatlik toparlanma sürecinin ardından hasta rahat bir şekilde evine gidebilir, veya ilk akşamı hastanede geçirir. Kemiklerine müdahale edilen olgularda doku altına sızan kan, ince olan göz kapak cildi altında görünür hale geldiğinden göz çevresi şişlik ve morluklar oluşur. Bu şişlik 3-4 günde, morluklar ise 7-10 gün içinde tamamen geçecektir. Bunun daha erken olması için evde ilk gün gözlere soğuk uygulaması yapılır, birkaç gün hasta başı yükseltilmiş olarak istirahat eder. Genellikle tampon 3. günde alınır, alçı da 7. günde çıkartılır.

Burun estetiği sonrası iyileşme

Alçının çıkarılmasını takiben ilk 1-2 hafta içinde şişliklerde çok hızlı bir iyileşme olur. Hasta ve estetik cerrahın fark edebileceği kadar az miktardaki şişlik de birkaç ay içinde geçecek, ve 6-12 ay içinde son halini alacaktır.

Rinoplasti geçiren birçok hasta, iki gün içinde ayağa kalkmakta, 7 gün sonrasında okul veya masa başı görevlerine dönebilmektedir. Genellikle 15. günden itibaren yeni ameliyat olduğu fark edilmeyecek kadar toparlanır.

İki-üç hafta boyunca yorucu faaliyetlerden (spor, yüzme, eğilme, cinsel ilişki gibi kan basıncını arttıran her türlü aktivite) kaçınılmalı ve de ilk 4-6 ay boyunca burun darbelerden korumalıdır. Kendini hazır hissettiği anda hasta kontakt lenslerini takabilir, ancak gözlük takmak kemiklerin iyileşmesi açısından bir süre beklenmelidir. Hafif gözlükler 2-4 ay içinde takılabilirken, ağır gözlüklerin takılması için 6 ayın sonunu beklemek gereklidir.

İyileşme süreci yavaş ve aşamalıdır. Özellikle burun ucunda gizli bir şişlik birkaç ay boyunca var olacaktır. Kesin sonucun ortaya çıkması bir yılı geçebilir. Hastanın bu süre içinde iyileşmeyi kontrol altında tutmak için doktoru tarafından önerilen masajları düzenli olarak yapması ve önerildiği sürelerle kontrollere gitmesi gereklidir.

Ana sayfa Yukarı Estetik cerrahi İletişim
 

 

 

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgi, yorum ve resimler, bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.

Site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.    Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 13/01/18 izmir

favicon estetik ameliyatlar