Estetik Cerrah Op.Dr Cenk Tokat Göğüs küçültme

Ana Sayfa Dr.Cenk Tokat Estetik Cerrahi Ameliyatsız Estetik
Estetik Ücretleri Muayenehane İletişim Aesthetic Surgery
Estetik ameliyatlar

Göz kapağı estetiği

Kaş kaldırma

Alın germe

Yüz germe

Kulak estetiği

Burun estetiği

Dudak estetiği

Çene estetiği

Göğüs büyütme

Göğüs dikleştirme

Göğüs küçültme

Jinekomasti

Karın germe

Liposuction

Kol estetiği

Popo estetiği

Bacak estetiği

Kombine ameliyatlar

Botoks uygulamaları

Dolgu uygulamaları

İz düzeltme

Ben alımı

 

Göğüs estetiği

Göğüs küçültme ameliyatı

Göğüs küçültme ameliyatı kadınların büyük sarkık göğüsleri nedeniyle yaşadığı sırt ve boyun ağrıları, cilt yaraları, kemiklerde aşınma, solunum problemlerini ortadan kaldırarak dramatik değişim sağlayan estetik operasyondur.

Göğüs küçültme estetiği büyük göğüslü kişilerde rahat yaşam için gerekli bir ameliyattır. Vücudun ön kısmındaki ağır göğüsleri dengelemek için sırt - boyun kasları daha fazla kasılır, buda ağrılara, hatta ileride kemiklerde aşınma, solunum problemlerine neden olur. Bunlar kişinin fiziksel aktivitelerini, sosyal yaşamını kısıtlar. Göğüslerin temas, kıvrım bölgelerinde deri tahrişleri, buna bağlı renk değişimleri meydana gelir. Bu estetik ameliyat ile fazla olan yağ, deri vede meme dokuları çıkarılarak göğüse daha küçük, hafif, estetik, dolgun form kazandırılır. Aynı zamanda meme başı çevresindeki koyu alan olan areolada küçültme sağlanır. Meme kanseri meme dokularından meydana geldiği için, bu dokuların azaltılması kanser riskini de azaltır, takibini kolaylaştırır.

Estetik göğüs küçültme ameliyatı fiziksel rahatsızlık oluşturduğu taktirde çok erken yaşlarda da (17-18) yapılabilir; bununla birlikte genel yaklaşım meme tam olarak gelişmeden meme küçültme ameliyatının uygulanmaması şeklindedir. Ameliyat ile süt oluşturan bezlerin de birkısmı çıkartılacak, olası süt miktarı azalacaktır. Bunedenle göğüs küçültme estetiği için en uygun adaylar muhtemel gebelik düşüncesi olmayan,  meme dokuları tam olarak gelişmiş olan kişilerdir.

Göğüs küçültme estetiğinde tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bazı komplikasyonların, anestezi reaksiyonlarının görülme ihtimali vardır. Ameliyata bağlı meme başı çevresinde, meme alt kıvrımında bu ikisini birleştiren çapa şeklinde iz kalacaktır. İzler 2-3 mm eninde ince düz çizgiler şeklindedir, kalıcıdır ama sutyen - deniz kıyafetlerinin içinde kalır, zamanla solar. (sigara yara iyileşmesini güçleştirir, içen kişilerde izlerin daha belirgin vede geniş olacağı akıldan çıkarılmamalıdır) Meme başında kalıcı his kaybı oluşturabilir. Kanama, enfeksiyon göğüs küçültme estetiğinden sonra nadiren görülür, ancak meydana geldiğinde oluşacak izlerin genişlemesine neden olabilir. Riskleri göz ardı edecek şekilde azaltmak için estetik cerrahın göğüs küçültme ameliyatı öncesi vede sonrasında yapacağı önerilere uyulması gerekir.

Her hasta, her estetik cerrah tercih edilen göğüs boyutu vede görünümü konusunda farklı düşüncelere sahip olabileceğinden ilk muayenede aday beklentileri konusunda açıkça konuşmalı, cerrahının önerilerini dikkatle dinlemeli, eski hasta fotoğrafları üzerinden elde edilebilecek sonuçlar hakkında gerçekçi beklentilere kavuşmalıdır. Adayın yaşına, cildinin durumuna, göğüslerinin boyut vede görünümüne bağlı olarak ameliyatına etkili olabilecek durumlar hakkında konuşulur, uygulanacak göğüs küçültme ameliyatı detaylı olarak anlatılır, riskler, ameliyata bağlı kalacak izler belirtilir. Göğüs küçültme estetiği öncesi mamografi istenebilir. Aynı zamanda ameliyat öncesi yeme-içme alışkanlığından, sigara kullanımına, kaçınılacak ilaçlara kadar birçok öneride bulunulur.

Estetik göğüs küçültme ameliyatı

Estetik meme küçültme ameliyatında genellikle genel anestezi tercih edilir. Bu tercihte tüm ameliyat boyunca uyunur. Uygun durumlarda sırttan iğneyle uyuşturularak, uyanık olarak da ameliyat yapılabilir. 2-3 saat kadar sürer. Göğüs küçültme estetiğinde birçok teknik kullanılsa da sıklıkla tercih edileni çapa benzeri (ters T) kesiyle yapılanıdır. Bunda kesiler meme başı çevresinden başlayıp aşağı doğru inerek meme altı kıvrımın her iki ucuna kadar uzanmaktadır. Fazla olan göğüs dokusu, yağ dokusu vede deriyi çıkarılıp meme başı areola üst tarafta olması gereken yerine taşınarak dikleştirme de sağlanır. Ardından göğüsün her iki tarafındaki deri yeni konumundaki areola altına taşınarak göğüste yeni estetik görünüm sağlanıır. Estetik gizli dikişler ile kesiler kapatılır.

Birçok olguda meme başının damarları vede sinirleri korunmaktadır. Bununla birlikte eğer göğüsler çok büyük sarkık ise, yada adayın tıbbi durumu hızlı iyileşmeyi gerektiriyor ise meme başı areola ameliyatta tamamen çıkarılıp göğüse yeni şekil verildikten sonra deri aşısı şeklinde istenilen yere aktarılarak küçültme ameliyatı tamamlanır. (bu yöntemde meme başı ve areolada renk his kaybının olması kaçınılmazdır)

Meme küçültme ameliyatı sonrası

Göğüs küçültme estetiği bitiminde pansumanların üzerinden elastik bandaj ile sarılır. Ameliyat sahasında kan veya doku iyileşme sıvısı birikmesin diye yerleştirilen drenler birkaç gün kalacak, kontrollerde çıkarılacaktır. Meme küçültme ameliyatından 5-6 saat sonra hasta evine çıkabilir, veya ilk geceyi hastaneden geçirmesi tercih edilir. İlk günlerde göğüslerde şişlik, morluklar olması, sızlamalar hissedilmesi normaldir, ancak şiddetli ağrılar olmayacaktır. Bu rahatsızlık için ağızdan alının ağrı kesici ilaçlar yeterli olacaktır.

7 gün sonra bandajlar çıkarılıp yerine destekleyici sutyen kullanımına geçilir. Bu sutyenin 2-3 hafta kullanılması önerilir. Genellikle kendiliğinden eriyen gizli dikişler kullanılır, estetik ameliyattan birkaç gün sonra yıkanılabilir. Kabuklar tamamen düşene kadar pansumana devam edilir. Göğüs küçültme estetiği sonrasında oluşan şişmeye bağlı meme başı ve meme derisinde his kaybı normaldir. His kaybı şişlik gerilemeye başladıktan sonra hafifleyerek birkaç hafta içinde kaybolacaktır.

İyileşme aşamalı bir süreçtir. Hasta ameliyatı takiben birkaç saat sonra ayağa kalkarak kendi ihtiyaçlarını giderebilir, ancak ilk birkaç gün yatak istirahatı önerilir. Günlük hayata dönüş, işe tekrar başlama süresi 5-7 günü alabilir. 1-2 ay boyunca ağır kol gücü gerektiren hareketlerin yapılmaması önerilir. Ödemlerin gerilemesi, ameliyat bölgesinin yumuşaması birkaç ay alacaktır. İlk haftaları takiben sızıların geçmesiyle beraber göğüs küçültme estetiği olan kişi yeni rahatlığının keyfini sürmeye başlayacaktır. Bununla birlikte yerçekiminin, hormonal yapının, kilo değişimlerinin veya daha sonraki bir hamileliğe bağlı bir miktar sarkmanın olması da kaçınılmazdır.

Ana sayfa Yukarı Estetik cerrahi İletişim
 

 

 

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgi, yorum ve resimler, bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.

Site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.    Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 13/01/18 izmir

favicon estetik ameliyatlar