Estetik Cerrah Op.Dr Cenk Tokat liposuction izmir

Ana Sayfa Dr.Cenk Tokat Estetik Cerrahi Ameliyatsız Estetik
Estetik Ücretleri Muayenehane İletişim Aesthetic Surgery
Estetik ameliyatlar

Göz kapağı estetiği

Kaş kaldırma

Alın germe

Yüz germe

Kulak estetiği

Burun estetiği

Dudak estetiği

Çene estetiği

Göğüs büyütme

Göğüs dikleştirme

Göğüs küçültme

Jinekomasti

Karın germe

Liposuction

Kol estetiği

Popo estetiği

Bacak estetiği

Kombine ameliyatlar

Botoks uygulamaları

Dolgu uygulamaları

İz düzeltme

Ben alımı

 

Liposuction ile yağ alma estetiği

Liposuction

Yağ aldırma

Genetik yatkınlık, ergenlikte hatalı beslenme, yeterince egzersiz yapılmaması vücudun yağ dokusunda istenmeyen artışa yol açar. Yağ alma “liposuction” karın, basen, kalça, uyluk, diz, kol, çene altı, boyun gibi bölgelerdeki istenmeyen yağların küçük deliklerden girilip vakumla alınarak vücudun daha düzgün şekil almasını sağlayan estetik müdahaledir. Liposuction kilo verme yöntemi değildir, sağlıklı diyet vede egzersizin yerini tutmasa da, geleneksel kilo verme yöntemlerine cevap vermeyen inatçı yağ birikimlerinin estetik olarak ortadan kaldırılmasında en etkili yöntemdir.

Liposuction işlemi için en uygun adaylar bazı bölgelerinde fazla yağ birikimleri olan, ancak normal kiloda, sıkı elastik cilde sahip olan kişilerdir. Fiziksel olarak sağlıklı, beklentilerde gerçekçi olması gerekmektedir. Yaş ilk planda çok önemli olmasada, yaşlı hastalarda deri elastikliğini kaybetmiş olabileceğinden sıkı deriye sahip olan genç bireylerle aynı sonucun elde edilmesi zor olmaktadır.

Liposuction şeker hastalığı, ciddi kalp yada akciğer sorunu, dolaşım problemi olan bireylerde, yada işlem uygulanacak bölgede yakın geçmişte ameliyat yapılan bireyler için risk taşır.

Liposuctiona hazırlık aşamasında kan sulandırıcı etkisi olan yiyecek içecek, bazı vitamin, ilaçlardan, ayrıca iyileşmeyi kötü etkileyen sigara kullanımının bırakılması için bazı önemli uyarılarda bulunulur. Soğuk algınlığı, herhangi, enfeksiyon (özellikle deriyle ilgili) varlığında ameliyatın ertelenmesi gerekebilir. Diyabet, kalp veya akciğer hastalıkları gibi sistemik rahatsızlıkları olanlarda ameliyat öncesi kontrollerinin yapılarak ilgili doktorlarında onay önerilerini almaları gerekir.

Liposuction ile yağ aldırma estetiği

Liposuction ile yağ aldırma ameliyatlarında farklı anestezi tipleri kullanılabilir. Az miktarda yağ alınması yada sınırlı sayıda vücut bölgesine müdahale planlandığında, sadece işlem uygulanacak bölgelerin uyuşmasını sağlayacak lokal anestezi tercih edilebilir. Estetik ameliyatların çoğu lokal anestezi ve sedasyon kombinasyonu altında uygulanmaktadır. Bu kombinasyon sayesinde hasta hafif rahatsızlık dokunma hissine rağmen uyanık ancak rahatlamış şekilde estetik ameliyatını geçirir.

Bölgesel anestezi adı verilen yöntemler daha büyük müdahale gerektiren durumlarda uygulanabilir. Epidural anestezi doğum işlemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Öte yandan özellikle fazla miktarda yağ alınması planlanan liposuction’larda genel anestezi yöntemi tercih edilmektedir.

Liposuction vücudun çeşitli bölgelerinde yerleşmiş yağ birikimlerinin alınıp vücudun bir yada daha çok bölgesinin yeniden şekillendirilmesini sağlayan estetik girişimdir. 4-5 mm boyunda cilt kesisinden girilen, kanül adı verilen ince borular yardımıyla derinin altında yerleşmiş bulunan yağ birikimlerinin vakum yardımıyla emilip dışarı alınması işlemidir. Öncesinde ilgili alanlara içinde damarların kasılarak küçülmesini sağlayan, ayrıca o bölgenin ağrı duyusunu engelleyecek ilaçlar içeren tümesan sıvısı verilir. Ardından kanül yağ dokusu içinde ileri geri hareket ettirilerek yağ dokusunun parçalanıp emilmesi sağlanır. Birçok bölgeye liposuction uygulanacak ise cilt kesileri mümkün olduğu kadar dikkat çekmeyecek yerlere saklanacaktır.

Yağın emilmesiyle birlikte sıvı kaybıda olacağından, şok tablosunun gelişimini önlemek amacıyla liposuction sırasında kaybolan sıvının yerine koyulması çok önemlidir. Buyüzden hastaların iyi şekilde monitörize edilip yeterli sıvı almaları ameliyatın bitiminde önemlidir.

Liposuction sırasında kanüllerin gireceği kesilere bağlı oluşan izler oldukça küçüktür, kesiler vücuda bakıldığında dikkat çekmeyecek bölgelere yapılır. Bununla birlikte deri elastisitesi yetersiz olan olgularda ameliyat sonrasında deri yüzeyinde dalgalı, pürtüklü görünüm, düzensizlikler, asimetrik yapılar oluşabilir. Bu düzensizlikler, sıkı el masajları veya vakumlu masaj cihazlarıyla giderilebilir. Liposuction sahalarında hissizlik ve renk değişiklikleri de gözlenebilir.

Nadiren de olsa bu ameliyata, anesteziye bağlı bazı komplikasyonlar gelişebilir. Eğer birden fazla alanda liposuction yapılıyor ise veya müdahale edilen saha normalden çok büyük ise komplikasyon riski doğal olarak artacaktır. Çok fazla yağ dokusunun alınacağı ameliyatların daha az yağ dokusunun çıkarılacağı liposakşınlara göre uzun ameliyat sürelerine ihtiyaç duyacağı aşikardır.

Sistemik hastalık, ileri yaş, sigara gibi risk faktörlerinin olduğu bazı olgularda, nadiren de olsa; enfeksiyon riskinde artış, yara iyileşmesinde gecikme, ameliyat sahasında boşaltılmayı gerektiren sıvı birikimi, yağ veya kan pıhtısı oluşması, bunların özellikle akciğere atılmasına bağlı ölüm riski, aşırı vücut sıvısı kaybı, buna bağlı hipovolemik şok ölüm riski, istenmeyen ilaç reaksiyonları gözlenebilir. Uzman doktorun, risk faktörlerini ortaya koyup, gerekli kontrolleri yaptırıp, tecrübeli anestezi ekibiyle tam teşekküllü hastanede liposuction yapması durumunda riskler göz ardı edilecek kadar küçüktür.

Liposuction sonrasında kesilerden biraz vücut sıvısı sızıntısı normaldir. Şişliklerin fazla artmaması, derinin yeni vücut konturuna daha iyi uyum göstermesi için baskılı korseler yaklaşık 3 hafta kullanılması gerekir. Enfeksiyondan korunmak için antibiyotik reçete edilir.

Liposuction sonrası

Liposuction ameliyatının hemen ardından görünümünde tam düzelme olmayacağı gibi biraz rahatsızlık yaşanmasıda normaldir. Her ne kadar yeni tekniklerle beraber ameliyat sonrası hissedilen rahatsızlıklar azalsada ameliyatın ardından biraz ağrı, yanma hissi, şişlik, kanama vede hissizlik gözlenebilir. Yaşanacak ağrı için ağrı kesici tabletler yeterli olacaktır. Tüm bu rahatsızlıklar her gün dahada azalarak kaybolacaktır.

İyileşme aşamalı bir süreçtir. Liposuction’dan birkaç saat sonrasında hastanın doktorunun önerisiyle ayağa kalkması, yürütülmesi, ameliyat sahalarında oluşacak şişliklerin hızla gerilemesi, bacaklarda oluşması muhtemel kan pıhtılarını önleyecektir. Genellikle ameliyat gecesi hastanede geçirilir, sonraki gün eve gönderilir. Ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra hasta kendini daha iyi hissetmeye başlar, işine geri dönebilir. Kanüller için yapılan kesilere atılan dikişler 1 hafta veya 10 gün içinde alınacaktır. Yıkanma genellikle bu dönemden itibaren mümkün olacaktır.

Zorlayıcı fiziksel aktivitelerden yaklaşık 1 ay kaçınılmalıdır. Morluklar 2-3 hafta içinde geçer, şişliklerin çoğu ilk 3 hafta içinde kaybolsada yara iyileşmesi 6 aya kadar sürecek, şişliklerin kalan kısmı bu süre içinde geçecektir. Bu nedenle liposuction ameliyatının sonucunun fark edilmesi için 4-6 hafta beklenmesi gerekecektir. Zayıflama yerine vücut hatlarının toparlanacağı bilinmelidir.

Ana sayfa Yukarı Estetik cerrahi İletişim
 

 

 

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgi, yorum ve resimler, bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.

Site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.    Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 13/01/18 izmir

favicon estetik ameliyatlar