Estetik Cerrah Op.Dr Cenk Tokat iz düzeltme

Ana Sayfa Dr.Cenk Tokat Estetik Cerrahi Ameliyatsız Estetik
Estetik Ücretleri Muayenehane İletişim Aesthetic Surgery
Estetik ameliyatlar

Göz kapağı estetiği

Kaş kaldırma

Alın germe

Yüz germe

Kulak estetiği

Burun estetiği

Dudak estetiği

Çene estetiği

Göğüs büyütme

Göğüs dikleştirme

Göğüs küçültme

Jinekomasti

Karın germe

Liposuction

Kol estetiği

Popo estetiği

Bacak estetiği

Kombine ameliyatlar

Botoks uygulamaları

Dolgu uygulamaları

İz düzeltme

Ben alımı

 

İz düzeltme estetiği

Skar revizyonu

İster ameliyat sonrası isterse kaza sonucunda oluşsun, izin (skar) tam olarak nasıl gelişeceği önceden tahmin edilemez. Skarın gelişimi ve değişimi yaralanmadan sonra vücudun iyileşme yeteneğine, yaraya yapılan ilk müdahaleye ve sonraki dönemdeki takibine  bağlıdır.

Yaranın büyüklüğü, derinliği, o bölgenin kanlanması, genetik etkenler, deri rengi ve kalınlığı, yaralanmanın yönü gibi pek çok değişken skarın şeklini etkilemektedir. Ayrıca izden ne kadar rahatsızlık duyulduğu da kişiden kişiye değişmektedir. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta, derinin kalıcı tabakasında; dermiste bir yaralanma ve iz oluşmuş ise; bu ize yönelik her müdahale de başka bir iz bırakacaktır. İz düzeltme işlemi mevcut sorunun daha az dikkat çekecek hale getirilmesidir.

Skarların çoğu başlangıçta geniş ve kötü görünümlüdür fakat zamanla daha az fark edilir hale gelebilir. Bu nedenle genellikle  iz düzeltme ameliyatına karar vermeden önce en az 6 ay veya daha fazla beklenmesi önerilmektedir. Yine de bu süre içinde uygulanan çeşitli yöntemlerle izin gelişimi istenen yönde etkilenebilir.

İz düzeltme ameliyatları genellikle güvenli olmasına karşın, enfeksiyon, kanama, anesteziye reaksiyon, dikiş malzemelerine karşı reaksiyon veya tekrar istenmeyen iz oluşması gibi komplikasyonların  gelişme olasılığı her zaman için vardır.

Keloid skarları kabarık, buruşuk, kaşıntılı ve yara sınırlarının çok ötesine taşan bir skar dokusudur. Genellikle etraftaki deriye göre sıklıkla kırmızı veya daha koyu renktedir. Yara iyileşme sürecinde kollajen üretiminin belli bir dönemde durmayıp devam etmesine bağlı olarak gelişir.

Genellikle vücudun her yerinde görülebilmesine rağmen, göğüs kafesi ön yüzü kulak memeleri,  ve saçlı deri gibi yerlerde daha fazla lokalize olur.

Keloid çok inatçıdır, cerrahisi sonrasında tekrarlama olasılığı yüksektir. Bu nedenle genellikle skar dokusunun içine enjeksiyon yöntemleri ile tedavi edilir. Bu yöntem kızarıklık, kaşıntı, yanma ve ağrı gibi şikayetleri giderir. Bazı hastalarda da izin büzülmesini sağlar.

Eğer steroid tedavisi yetersiz ise skar dokusu kendi sınırlarının içinden girilerek küçültülebilir. Bu lokal anestezi altında yapılan ve hastaneye yatmayı gerektirmeyen bir uygulamadır.  Dikişler yerine göre 1-2 hafta sonra alınacaktır. Çok büyük keloidlerde deri yaması uygulaması gerekebilir.

Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın keloidler inatçı bir şekilde tekrarlama eğilimi gösterirler. Bazen öncekinden daha büyük bir şekilde yeniden oluşabilirler. Bu nedenle iz düzeltme ameliyatı ile beraber steroid enjeksiyonu veya radyoterapi uygulaması gibi kombine yöntemler önerilebilir. Hatta üzerine yaklaşık 1 yıl kadar devam etmesi gereken baskılı pansuman yöntemlerini önerilebilir.

Hipertrofik skar sıklıkla keloid ile karışır. Kırmızı , kabarık  kaşıntılı lezyonlardır fakat her zaman orijinal yara sınırlarının içinde kalır. Enjeksiyon tedavileri ile yaklaşık 1 yıl içerisinde çok iyi görünüm kazanabilirler.

İz düzeltme ameliyatı

Eğer konservatif tedavi yeterli değilse iz düzeltme estetiği düşünülebilir. Skarın büyüklüğüne göre bu uygulama genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Enjeksiyon tedavisi, iz düzeltme estetiği ile kombine edilebilir ve yaklaşık 1 yıl veya daha fazla uygulaması gerekebilir.

Kontraktür ve yapışıklıklar; yanık ve diğer yaralanmalar geniş deri kayıplarına yol açar, böyle bir yaralanmada yara kenarlarının birbirine doğru kasılması ile kontraktürler meydana gelir. Bu kontraktürle komşu olan kas ve tendon yapılarını da etkileyerek hareket kısıtlılıklarına yol açar.

Kontraktürün tedavi edilmesi sıklıkla geri grefti (yama) veya flep uygulamasını gerektirebilir. Bazı vakalarda Z-plasti veya doku genişletici yöntemleri kullanılabilir. Bazen fonksiyonun tam sağlanması için cerrahiden sonra fizik tedavi yapılması da gerekebilir.

Yüzdeki izler… yerleşim yerlerinden dolayı yüzdeki skarlar hipertrofik olsa da olmasa da  her zaman estetik problem yaratırlar. Yüzdeki izleri daha az görünür hale getirmek için çeşitli yöntemler vardır. Sıklıkla eski izler çıkarılıp ince dikişlerle kapatılırlar. Bu skarlar yüzdeki doğal çizgileri belli bir açı ile kesip geçiyorsa Z-plasti ile paralel hale getirilir. Yüzdeki bazı skarlar dermabrazyon yöntemi ile daha az görünür hale getirilirler. Bu yüze daha yumuşak ve taze bir görünüm sağlar fakat bu izi tamamen silmez.

Bu uygulamalardan sonra iyileşmenin uygun ve istenilen bir şekilde olması için estetik cerrahın önerilerinin tamamen yerine getirilmesi gereklidir.  İyileşme döneminde akıldan çıkarılmaması gereken şey, iyi bir şekilde  iyileşip iyileşmeyeceği; boyutlarına, yönüne, hastanın cildinin kalitesine, ve tavsiyelere ne kadar uyduğuna bağlıdır. İz düzeltme ameliyatından sonra erken dönemde öncekinden kötü bir görünümle karşılaşılabilir ama bu paniklemeyi gerektirecek bir durum değildir yaklaşık bir yıl içinde bu görünüm düzelecektir.

Ana sayfa Yukarı Estetik cerrahi İletişim
 

 

 

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgi, yorum ve resimler, bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.

Site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.    Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 13/01/18 izmir

favicon estetik ameliyatlar