Estetik Cerrah Op.Dr Cenk Tokat kepçe kulak estetiği

Ana Sayfa Dr.Cenk Tokat Estetik Cerrahi Ameliyatsız Estetik
Estetik Ücretleri Muayenehane İletişim Aesthetic Surgery
Estetik ameliyatlar

Göz kapağı estetiği

Kaş kaldırma

Alın germe

Yüz germe

Kulak estetiği

Burun estetiği

Dudak estetiği

Çene estetiği

Göğüs büyütme

Göğüs dikleştirme

Göğüs küçültme

Jinekomasti

Karın germe

Liposuction

Kol estetiği

Popo estetiği

Bacak estetiği

Kombine ameliyatlar

Botoks uygulamaları

Dolgu uygulamaları

İz düzeltme

Ben alımı

 

Kulak estetiği

Kepçe kulak ameliyatı

Kulak estetiği (otoplasti) kepçe veya yelken kulak olarak adlandırılan dışa açılıp öne dönerek büyük görünen kulağı düzeltmek amacıyla uygulanan estetik ameliyattır.

Kepçe kulak ameliyatı genellikle 6 ila 14 arasındaki çocuklarda uygulanır. Kulak gelişiminin büyük kısmı 6 yaş civarında tamamlanır. Çocuk okula başlamadan önce ameliyat edilirse çevre tarafından alaya alınması, dolayısıyla psikolojik olarak rahatsız olması engellenmiş olacaktır. Bundan sonra her yaşta da bu ameliyat yapılabilir.

Tüm ameliyatlarda olabildiği gibi kepçe kulak estetiğinde de bazı komplikasyonlar görülebilmektedir. En çok bahsedilen sorun kulağın sonradan açılmasıdır. Dikişin kıkırdağı yırtması veya gevşemesiyle olabilir. Bazı hastalarda ameliyat sahasında kan birikimi olabilir. Kendiliğinden kaybolabileceği gibi estetik cerrah tarafından iğneyle boşaltılması gerekebilir. Yara yeri enfeksiyonu çok nadirdir, antibiyotik kullanımı, pansuman takibi gerektirebilir. Kulaklar arasında asimetri görülebilir, ikincil küçük müdahale gerektirebilir. Ameliyat sonrası tedavi vede uyarılara dikkat edilirse riskler göz ardı edilecek kadar azalır.

Estetik cerrahların çoğu ebeveynlere çocuklarının kepçe kulak problemi konusunda uyanık olmaları, çocuğun kendisi ameliyat olmayı isteyene kadar ameliyat için baskı yapamamaları konusunda tavsiyede bulunmaktadır. Kepçe kulak sorunundan rahatsız olan ve ameliyatı isteyen çocukların çoğu ameliyat sırasında ve sonrasında daha uyumlu olmaktadırlar.

Kepçe kulak estetiği

Kulak estetiği lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Eğer çocuk küçük yaşta ise kepçe kulak estetiği, tamamen uyumasını sağlayan genel anestezi altında yapılır. Daha büyük çocuklar vede erişkinlerde ise ameliyat lokal anestezi altında uygulanabilir. Bu yöntemde hafif bir rahatsızlık ve dokunma hissine rağmen kişi uyanık ancak tamamen ağrı duyusundan yoksun olmaktadır.

Kepçe kulak estetiği genellikle 1-2 saat kadar sürse de karmaşık işlemler gerektiren ameliyatlarda süre artabilir. Uygulanacak teknik ise şekil kepçeliğin sebebine bağlıdır. Kıvrım eksikliği ve/veya orta çukur derinliğinin fazla olmasına yönelik farklı müdahaleler planlanır. Geçici iplerle yapılan kısa süreli müdahaleler genellikle kıkırdak fazlalığı, kıkırdak hafızası düzeltilmediği için birkaç ay içinde kulağın eski kepçe haline dönmesine yol açmaktadır.

En sık uygulanan teknikte, kepçe olan kulağın arka derisine kıkırdaklarını ortaya koyacak şeklide cilt kesisi uygulanır. Daha sonra kıkırdak dokuya eksik kıvrımları kazandırılıp fazla olan kıkırdaklar çıkarılır. Kulağın yeni şeklini korumasını sağlamak amacıyla kalıcı dikişler kullanılabilir. Ardından estetik dikişle kulak arkasındaki cilt kesisi kapatılır, pansuman ile sarılır. Bazen tek taraflı kepçelik varlığında daha iyi simetri sağlanmak amacıyla her iki kulağa da müdahale gerekmektedir.

Lokal anestezi ile yapılan kepçe kulak ameliyatından hemen sonra hasta evine gidebilir, genel anestezi uygulanan çocuklarda ise 5-6 saatlik anesteziden toparlanma süreci beklendikten sonra taburcu olunur. Ameliyattan sonraki günlerde kulaklarda hafif sızlamalar olması normaldir, şikayetler ağızdan alınan ağrı kesicilerle kolayca kontrol edilebilmektedir. Yine o bölgede kaşıntı vede şişlik hissi de görülebilir.

Birinci haftanın sonunda bandaj çıkartılıp sporcu bandı kullanılabilir. Bu bandajın kullanım süresi de mevcut sorunun ve ameliyatın durumuna göre 2-3 hafta kadardır.

Dikişler genellikle 10-14 gün içinde alınır. Kulağın öne doğru bükülmesine neden olacak her hareket vede aktiviteden 6 ay boyunca mutlaka kaçınmak gerekmektedir. Çocuklar oyun oynarken dikkat etmeleri koşuluyla ameliyattan 2-3 gün sonra okula dönebilirler.

Kepçe kulak estetiği sonrası kulağın arka kıvrımında belli belirsiz bir iz kalmakta, ancak iz giderek solarak zaman içinde dikkat çekmeyecek hale gelmektedir. Kısa süren iple yapılan müdahalelerden farklı olarak klasik estetik ameliyatlar kepçelik sorununu ömür boyu ömür boyu ortadan kaldırmış olur.

Diğer kulak problemleri...

Kepçe kulaktan başka, estetik cerrahi yöntemleriyle düzeltilebilecek çeşitli problemler mevcuttur. Doğuştan yada travma sonrası kulağın tamamen veya kısmen yokluğu - kaybı, çeşitli estetik yöntemlerle onarılabilmektedir.

Ana sayfa Yukarı Estetik cerrahi İletişim
 

 

 

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgi, yorum ve resimler, bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.

Site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.    Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 13/01/18 izmir

favicon estetik ameliyatlar