Estetik Cerrah Op.Dr Cenk Tokat göğüs dikleştirme

Ana Sayfa Dr.Cenk Tokat Estetik Cerrahi Ameliyatsız Estetik
Estetik Ücretleri Muayenehane İletişim Aesthetic Surgery
Estetik ameliyatlar

Göz kapağı estetiği

Kaş kaldırma

Alın germe

Yüz germe

Kulak estetiği

Burun estetiği

Dudak estetiği

Çene estetiği

Göğüs büyütme

Göğüs dikleştirme

Göğüs küçültme

Jinekomasti

Karın germe

Liposuction

Kol estetiği

Popo estetiği

Bacak estetiği

Kombine ameliyatlar

Botoks uygulamaları

Dolgu uygulamaları

İz düzeltme

Ben alımı

 

Göğüs estetiği

Göğüs dikleştirme ameliyatı

Göğüs dikleştirme estetiği veya mastopeksi olarak bilinen estetik ameliyat sayesinde sarkık olan göğüsler tekrar şekillendirilerek yeniden göze hoş görünmesi sağlanmaktadır. Geçen yıllar, emzirme, yer çekimi etkisiyle deri elastikiyet - hacim kaybıyla göğüste sarkma oluşur. Bu ameliyat ile fazla deri çıkarılır, aşağı kayan meme dokusu meme başı yukarıda olması gereken yere taşınır. Meme hacmi yetersiz olan aday sutyen ölçüsünün büyümesini de istiyorsa meme dikleştirmeye ek olarak silikon protezle göğüs büyütme eklenmesi önerilebilmektedir. Hafif sarkmalarda sadece silikon protez uygulaması bile yeterli olabilmektedir.

Birçok kadın hamilelik emzirme dönemlerini takiben göğüs dokularında meydana gelen küçülme vede gevşeklik nedeniyle göğüs dikleştirme ameliyatı amacıyla başvurmaktadır. Bununla birlikte daha sonra çocuk sahibi olmayı planlayanların meme dikleştirme estetiği isteğini ertelemesi önerilir. Her ne kadar bu girişim hamileliği, emzirmeyi etkilemese de, hamilelik dikleştirme estetiği uygulanmış göğüsün de sarkmasına neden olacak, elde edilen güzel sonucu bozacaktır.

Göğüs dikleştirme estetiğinde tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bazı komplikasyonların, anestezi reaksiyonlarının görülme ihtimali vardır. Ameliyata bağlı meme başı çevresinde, meme alt kıvrımında bu ikisini birleştiren çapa şeklinde iz kalacaktır. Bu izler 2-3 mm eninde ince düz çizgiler şeklindedir, kalıcıdır ama sutyen - deniz kıyafetlerinin içinde kalır, zamanla solar. (sigara yara iyileşmesini güçleştirir, içen kişilerde izlerin daha belirgin, geniş olacağı akıldan çıkarılmamalıdır) Meme başında kalıcı his kaybı oluşturabilir. Kanama vede enfeksiyon göğüs dikleştirme estetiğinden sonra nadiren görülür, ancak meydana geldiğinde oluşacak izlerin genişlemesine neden olur. Bu riskleri göz ardı edecek şekilde azaltmak amacıyla estetik cerrahın göğüs dikleştirme ameliyatı öncesi vede sonrasında yapacağı önerilere uyulması gerekir.

Muayene sırasında göğüslerin ölçüsü alınır. Ardından hastaya ihtiyaç duyduğu toparlama için cerrahi plan anlatılır, gereğinde meme protezi ile göğüs büyütme eklenmesi önerilir. Yaş, aile öyküsüne göre ameliyat öncesi mammografi kontrolü istenebilir. Aynı zamanda estetik ameliyat öncesi yeme-içme alışkanlığından sigara kullanımına, kaçınılacak ilaçlara kadar pek çok öneride bulunulur.

Göğüs dikleştirme estetiği

Göğüs dikleştirme estetiği genellikle genel anestezi altında yapılır. Bu tercihte hasta tüm ameliyat boyunca uyur. Uygun durumlarda sırttan iğneyle göğüs bölgesi uyuşturularak uyanık olarak da ameliyat yapılabilir.

Göğüs dikleştirme estetiği genellikle 1.5-2 saat süren bir girişimdir. Bu konuda bireyin sarkma durumuna göre değişebilen birçok teknik olsa da sıklıkla kullanılan yöntem memenin doğal alt konturunu takip eden çapa benzeri kesiyle yapılanıdır. Sarkması az olan adaylarda sadece meme başı etrafında, veya meme başından alt kıvrıma uzanan kesilerle de dikleştirme sağlanabilir. Kesiler çıkarılacak göğüs derisi boyunca vede meme başının yerleştirileceği yeni yere kadar uzanmaktadır. Fazlalık deri çıkarıldıktan sonra meme başı vede içteki meme dokusu planlanan seviyeye çıkarılmaktadır. Meme başı areola buraya dikişlerle asıldıktan sonra areola çevresindeki deri kaldırılıp yeni konumundaki meme başı areola altında birleştirilmekte, göğüse yeni şekil verilmektedir.

Meme hacminde büyütme istenirse dikleştirme ile protez uygulanabilir.

Eğer estetik göğüs dikleştirme ameliyatı ile beraber meme protezi yerleştirilecekse bu durumda meme dokusunun altına veya göğüs kasının altına cep oluşturularak silikon protez buraya yerleştirilecektir.

Göğüs dikleştirme estetiği bitiminde pansumanların üzeri elastik bandajla kapatılır. Ameliyat bitiminden 5-6 saat sonrasında hasta eve çıkabilir, veya ilk akşamı hastanede geçirebilir. Birkaç gün göğüslerin şiş, kesi çevrelerinin hafif mor olması, sızlamalar hissedilmesi normaldir, ancak şiddetli ağrılar olmayacaktır. Bu rahatsızlık için ağızdan alının ağrı kesici ilaçlar yeterli olacaktır.

5-7 gün sonrasında bandajlar çıkarılıp yerine destekleyici sutyen kullanımına geçilir. Bu sutyenin 2-3 hafta kullanılması önerilir. Genellikle kendiliğinden eriyen gizli dikişler kullanılır, estetik ameliyattan birkaç gün sonra yıkanılabilir. Göğüs dikleştirme estetiği sonrasında oluşan şişmeye bağlı meme başı vede meme derisinde his kaybı normaldir. Bu his kaybı şişliklerin gerilemesiyle hafifleyerek birkaç hafta içinde kaybolacaktır.

İyileşme aşamalı süreçtir. Hasta estetik ameliyatı takip eden birkaç saat sonra ayağa kalkarak kendi ihtiyaçlarını giderebilir, ancak ilk birkaç gün yatak istirahatı önerilir. Günlük hayata dönüş işe tekrar başlama süresi 3-7 günü alabilir. 1-2 ay boyunca ağır kol gücü gerektiren hareketlerin yapılmaması önerilir.

Ana sayfa Yukarı Estetik cerrahi İletişim
   

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgi, yorum ve resimler, bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.

Site içeriğinin kopyalanması ve kullanılması yasaktır.    Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 13/01/18 izmir

favicon estetik ameliyatlar